Na mnoha školách je šikana na denním pořádku. Může se to stát každému dítěti. Jak můžete poznat, že se vašemu potomkovi či vnoučeti něco takového děje?
Obvykle vše probíhá zcela skrytě. Oběti šikany o ní navíc mlčí. Obviňují se z trápení, jsou nejisté a stydí se o tom s kýmkoli mluvit.
Proto je na nás rodičích a prarodičích, abychom s dětmi na toto téma otevřeně mluvili a byli obzvlášť pozorní. Protože šikana jen stěží zanechá svou oběť bez úhony.
Změna chování a velký strach
Na které varovné znaky byste si měla dát obzvlášť pozor? Největším varovným signálem je to, když se dříve otevřené a šťastné dítě náhle stáhne a je smutné, úzkostné nebo agresivní.
Také náhlý strach ze školy je signál, že ve škole není něco v pořádku. Dítě častěji trpí bolestmi hlavy či břicha a říká, že kvůli tomu nemůže chodit do školy.
Modřiny, rozbité oblečení nebo poškození školních pomůcek a knih nasvědčují tomu, že je dítě ohrožováno.
Když přestane normálně jíst a v noci přiměřeně spát, možná řeší problémy, které ho stresují natolik, že trpí. Pokud máte podezření, že je dítě šikanováno, měla byste k němu přistupovat velmi opatrně.
Jak reagovat na šikanu
Dítě se za to často velmi stydí, takže je důležité zachovat klid a spolknout vlastní emoce. Dítě potřebuje vaše pochopení, důvěru a pocit, že ho berete vážně. Je v pořádku, když se vzteká a vybíjí si vztek.
Pak se společně pusťte do hledání řešení, jak můžete svému vnoučeti spolu s jeho rodiči pomoci nebo zasáhnout, pokud si to přeje. V případě šikany ve škole si promluvte s jeho třídním učitelem, a pokud nereaguje, je dobré informovat o situaci vedení školy.
Hele, tohle je důležitý téma. Myslim, že by se mělo o šikaně mluvit víc, protože často je to jen o tom, že to nikdo neřeší.
Já osobně si myslím, že je důležité, abychom dětem naslouchali a věnovali pozornost změnám v jejich chování. Už jsem zažila situace, kdy rodiče prostě neměli tušení.
Díky za článek, technologie a sociální sítě můžou někdy hrát roli, takže je fajn vědět, jak poznat skutečné varovné signály šikany.