Když nám dospělé děti odejdou z domova, změní se celý život. Některá z nás to uvítá s radostí a oddychne si, ale jiné se potýkají s podivným smutkem a pocitem osamění. Jak se s tím vyrovnat?
Pokud nemáte v plánu otevřít si mamahotel, je vám jasné, že se ratolesti jednoho dne osamostatní. A ideální je připravit se předem.
Je dobré mít po celou dobu, kdy potomky vychováváte, své koníčky a pečovat o vztah s partnerem. Jinak pak totiž musíte budovat životní hodnoty od začátku.
Ztráta smyslu života
Být maminkou je důležitá součást ženské identity. Děti dávají smysl života, a tak se o ně víc než dvacet let s láskou staráte, dáváte jim svůj čas, péči, taháte je z průšvihů a snažíte se je připravit na samostatný život.
Jenže když den D nastane a potomek se odstěhuje z domova, můžete být na to sebelíp připravená, ale přesto se můžete cítit ztracená a opuštěná. Sice jste na potomka hrdá, ale zároveň vás může přepadnout šílený smutek, samota a prázdnota.
Panika, smutek a divné ticho
Když děti opustí domov, umí to pěkně zabolet. Doma je podezřelé ticho, které až drásá duši. Byt je nezvykle uklizený, dětský pokoj je prázdný a lednička naopak plná. A v tom všem cítíte paniku a samotu.
Přesně tak se projevuje syndrom prázdného hnízda. Provází ho ztráta smyslu života, pocit prázdnoty a depresivní ladění. Od obyčejného smutku ho odlišuje především délka stesku.
Trvá několik měsíců, než si na novou situaci zvyknete a než se vám ji podaří obrátit v přednost. Zatím se můžete potýkat i s narušením spánku, může vás přestat bavit starat se o sebe a o domácnost.
Věnujte čas sama sobě
Novou životní etapu přijměte s otevřenou myslí. Může to být příležitost pro vaše nové zájmy, osobní rozvoj a zážitky, které vám pomohou vyplnit prázdné místo a prožít tuto fázi plnohodnotně a šťastně. Jak na to?
Vraťte se k sobě samé a věnujte sama sobě energii, pozornost a čas. Hýčkejte se. Udělejte si seznam věcí, které jste chtěla zažít, podniknout nebo získat, ale nebyl na to prostor nebo jste na to neměla čas a peníze.
Užívejte si výlety a dopřejte si dovolené do míst, kam jste už dlouho toužila jet. Najděte si zajímavé kurzy, začněte tančit, renovujte bydlení nebo se přihlaste do dobrovolnického programu.
Nová životní etapa
Pokud žijete v partnerství, sedněte si s mužem a řekněte si, co všechno můžete nyní dělat, co vás baví, na co jste kvůli dětem neměli čas a co budete společně podnikat.
Řekněte si, co si navzájem přejete, a promluvte si o svých potřebách, cílech a zájmech mimo rodinu. Přemýšlejte, jak zajímavě teď můžete spolu trávit volný čas.
Rozvíjejte svůj vztah, plánujte nové aktivity, třeba vyrazte na hory nebo na wellness víkend a věnujte se společným zájmům. Důležité je mluvit s přáteli, kteří si už prošli stejným obdobím. Uklidní vás to a povzbudí.
Ukažte jim svou důvěru
Diskutujte s dětmi o jejich plánech, o tom, jak se jim žije samostatně. Změna rodinného uspořádání je obtížná i pro potomky, protože je čeká krok do neznáma. A na vás je jim to ulehčit.
Aby se děti ze závislosti vymanily a dobraly se soběstačnosti, potřebují informace. Mluvte s nimi o tom, co obnáší vlastní bydlení.
Je dobré vysvětlit jim vaše postupy, jak vést domácnost, rozumně nakupovat, prát, vydělávat… Ale nechte na nich, ať si samy vyberou, co si z toho vezmou pro sebe.
Odchod jim nejvíc usnadní vaše důvěra, že vše zvládnou, a to i včetně obtíží. Nabídněte jim své rady a zkušenosti, ale nepleťte se jim do života. Děti jsou šíp a rodiče luk, tak se nebojte vypustit je do cíle jménem život.