Důležitou roli hraje imunita. Základem je ovšem dostatečná péče o tělo. A čím konkrétně můžete přispět k udržení obranyschopnosti vašich močových cest?
Právě v chladnějším období je naše tělo mnohem náchylnější k různým onemocněním. Často trpí i naše močové cesty. Zánět močových cest může postihnout jak ženy, tak i muže, u žen se však objevuje až desetkrát častěji.
Problém nastává hlavně tehdy, pokud se tento palčivý zánět projevující se častým močením a pálením nejen při čurání, opakuje.
Pozor na prochladnutí
Právě to patří mezi hlavní rizikové faktory vzniku zánětů močových cest. Dbejte na to, abyste neprostydli, především od pasu dolů. Nesedejte si na studené povrchy a dobře se oblékejte. Nejen nohy, ale také ledviny je třeba mít v teple.
Do zimního počasí je vhodné nosit dlouhá trika a svetry, které kryjí záda v oblasti ledvin.
Hygiena především
Nejčastější bakterie, která napadá močové cesty, je takzvaná bakterie E. coli. Vyskytuje se ve střevech, kam přirozeně patří, ale dostane-li se do močových cest, je průšvih.
Určitě se vyvarujte tang, která přenos bakterií znásobují díky zaříznuté šňůrce. Po toaletě se vždy utírejte směrem ven. Po pohlavním styku nevynechte odskočení si na toaletu a následně sprchu.
Potraviny plné vody
Vedle pitného režimu byste měli jíst „močopudné“ potraviny, které vyplavují škodlivé bakterie. Výborná je petržel, syrová okurka, meloun či řepa. Naopak se vyvarujte přílišného cukru.
Mění totiž pH těla i moči na kyselejší, ve kterém se daří nepřátelským bakteriím. Správnou konzistenci moči poznáte tak, že nezapáchá a je světlá.
Brusinky jako prevence
Brusinky obsahují látky, které pokryjí sliznice orgánů tenkým ochranným filmem a zabraňují tak usazování bakterií na jejich stěnách. Navíc mají silné antibakteriální účinky. Můžete je konzumovat čerstvé, sušené nebo je pít jako ovocné šťávy. Na trhu existují i v tabletkách jako doplněk stravy.