Stává se vám často, že se probouzíte každou noc ve stejnou dobu? Podle staré čínské medicíny znamená tento projev předčasného buzení to, že jsou před vámi ukryta tajemství vaší duše a těla, která si přejí být odhalena. Stará čínská medicína o tom ví své.
Tradiční čínská medicína si zakládá na tom, že každý problém souvisí s nějakým konkrétním orgánem v těle. Zdravé tělo je takové, v němž prochází harmonie skrz meridiány. To jsou kanály v lidském těle, kterými proudí energie.
Cirkulace této životodárné energie probíhá v pravidelném, 24hodinovém cyklu. Pravidelné předčasné probouzení může odrážet poruchy nejen ve vašem těle, ale i v tom, co zrovna prožíváte.
Budíte se mezi 21.00 a 23.00?
Pokud jdete spát brzy a pak je váš spánek přerušen touto hodinou, jste zahlcena stresem. Máte tendenci zabývat se minulostí a předvídat budoucí události, někdy nevědomě.
Jste perfekcionistka a máte problém opustit své myšlenky a dopřát tělu zasloužený odpočinek.
Starosti o rodinu, práci, výchovu dětí, řešení několika úkolů najednou, to všechno vaši mysl zaměstnává natolik, že večer mozku dlouho trvá, než se dostane do klidu. Abyste uvolnila napětí, které vás vyčerpává, můžete se věnovat meditaci nebo břišnímu dýchání.
Zkuste se ráno nebo brzy odpoledne věnovat fyzické aktivitě, která vás zbaví úzkostných myšlenek. A nezapomeňte si večer dát lehké jídlo, které podpoří klidný spánek.
Budíte se mezi 23.00 a 01.00?
Probouzíte-li se v této době, jde o problémy spojené se žlučníkem, který je spojen s emocemi. Podle čínské medicíny má žlučník na starosti naši vášeň pro život, jednání i asertivitu. Je-li váš žlučník v „pohodě“, váš život je vyrovnaný a cítíte se spokojená.
Ovládá-li váš život pocit ublížení, křivdy a zklamání, není ani váš žlučník v rovnováze. Otevřela jste své srdce a důvěřovala jste někomu, kdo vás nakonec podvedl. Přestože jste se rozhodla jít dál, je pro vás těžké nechat minulost odejít.
Vaše zranění je ve vás zakořeněno a brání vám v dalším postupu. Abyste dopřála svému tělu odpočinek, vyjádřete své emoce. Své myšlenky si můžete zapisovat do deníku nebo se svěřit někomu, komu důvěřujete.
Budíte se mezi 01.00 a 03.00?
Probouzení mezi jednou a třetí hodinou ranní znamená, že máte v sobě přebytek hněvu, který ovlivňuje váš spánek. Tyto intenzivní emoce mohou být způsobeny neúspěchy, nevyřčenými slovy nebo porážkami. Nevyjádřený hněv a vztek je spojen s játry.
Když prožíváte stavy hněvu, který neumíte ventilovat, vše se „ukládá“ v průběhu času v játrech. Ale místo toho, abyste se zamyslela, rozhodla jste se s tím žít. Pokud už je toho moc, připomene vám vaše tělo nahromaděný hněv, často právě během noci.
Bohužel, abyste mohla znovu dosáhnout dobré kvality spánku, musíte si přiznat a vyjádřit nahlas, co je příčinou vašeho vzteku. Můžete také cvičit břišní dýchání, které vám pomůže usnout.
Budíte se mezi 03.00 a 05.00?
Pokud procházíte těžkým obdobím, s nímž se neumíte vypořádat, může se to projevovat právě probouzením mezi třetí a pátou hodinou. V této době jsou v těle nejaktivnější plíce, zodpovědné za pohyb energie v celém těle a za vytváření imunity.
S plícemi jsou spojeny i stavy deprese a zármutku. Probouzení v tuto noční dobu znamená, že se s vámi snaží spojit vyšší síla, abyste mohla pozvednout svou duchovní energii. A také přehodnotila své sny, které jsou těžko dosažitelné.
Je to nejlepší doba k zamyšlení nad smyslem života a k uspořádání myšlenek. Chcete-li využít těchto nechtěných probuzení, můžete provádět meditaci všímavosti. Zklidněte své napětí a spojte se s pocity svého těla. Uděláte to nejlepší pro svůj osobní rozvoj.
Probouzení mezi 05.00 a 07.00
Chcete si, hlavně o víkendu či dnech, kdy vstávat nemusíte, dopřát ráno delší odpočinek a nevstávat brzy, ale přesto se mezi pátou a sedmou stejně vzbudíte? Na vině může být příliš aktivní střevní systém, který bývá spojován s emocionálními bloky.
Možná vám někdo velmi ublížil, a vy se už bojíte znovu někomu důvěřovat. A tak máte strach z budoucnosti a bojíte se riskovat. To vše jsou stavy, které mají podle čínské medicíny zásadní vliv na nerovnováhu v tlustém střevě.
Základním účelem střeva je přijímat odpad a zlikvidovat vše, co v těle už nepotřebujeme. Fyzická funkce onoho orgánu je pak přímo spojena s naší duševní pohodou.
Co chce řícI vaše tělo?
Poruchy spánku jsou v dnešní době běžné. Stres, finanční starosti, pracovní a rodinné povinnosti mohou někdy vést k neustálým neklidným myšlenkám, které pak brání vašemu klidnému, nepřerušovanému spánku.
Čínská medicína se domnívá, že když se člověk probouzí každý den ve stejnou dobu, znamená to, že vyšší energie vysílá určitou zprávu. Pochopením zpráv a signálů, které vám tělo vysílá, můžete dosáhnout pocitu pohody, který vám umožní s veškerou důvěrou hledět do budoucnosti a plnit si své sny.
Dopřejte si klid před usínáním
Nejjednodušším způsobem, jak si zajistit poklidné usínání, je večerní meditace. Vyhraďte si chvilku jen pro sebe a uveďte se do klidu. Zapomeňte na starosti a povinnosti a soustřeďte se na dýchání.
Podobně přínosný může být poslech relaxační hudby, a to minimálně půl hodiny před ulehnutím.