Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, ideálně osm hodin denně, je důležitý nejen pro naše zdraví a celkovou pohodu, ale také pro naši krásu.
Ve spánku totiž probíhají důležité regenerační procesy, které se týkají celého našeho těla, včetně pokožky. Po dostatečně dlouhém a kvalitním spánku je také pleť zdravá a svěží. Věděla jste, že regenerace pleti probíhá především v noci?
Dvě hodiny před půlnocí
Pro kvalitu spánku je však důležité také to, kdy jdeme spát. Pro tělo jsou nejdůležitější a nejprospěšnější zhruba dvě hodiny před půlnocí.
Kolem desáté hodiny večer totiž začíná mozek produkovat hormon melatonin, který je důležitý nejen pro dobrý spánek, ale také pro naše celkové zdraví.
Současně usnadňuje usínání a prodlužuje nejhlubší fázi spánku, během které tělo čerpá nové síly a spouští regenerační procesy. Dochází k celkové obnově buněk a funkcí organismu.
Připravte se do peřin
Předtím, než půjdete do postele, dopřejte si příjemě teplou vanu. Teplá voda snižuje svalové napětí, a jak bude tělo po koupeli postupně chladnout, zpomalí se tep a dostaví se pocit slastné únavy.
Nechoďte spát bezprostředně po jídle ani před ulehnutím necvičte. Důležité je také spát v dobře větrané místnosti s nižší pokojovou teplotou, ideální je teplota kolem 18 až 20 ºC.
Pokud máte potíže s usínáním, pomohou klasické věci, jako například mléko s medem nebo čaj z meduňky. Vyzkoušet můžete také aromaterapii.
Do aromalampy kápněte několik kapek esenciálního oleje, třeba z levandule, bazalky, mandarinky nebo heřmánku. Usínání někdy brání také studená chodidla, obzvláště ženy na to často trpí. Proto se nestyďte a natáhněte si hřejivé, měkoučké ponožky.
Tip!
Jak se ráno vyhnout zplihlým vlasům?
Aby dlouhé vlasy nebyly po probuzení přeležené a zacuchané, stáhněte si je do volného copu či drdolu. Gumička nesmí vlasy škrtit. Nejlepší je látková.