Stejně jako není každý den posvícení, tak ani my se necítíme stále šťastné. Je možné, že buddhistický mnich dosáhne osvícení, ale my, obyčejné smrtelnice, se musíme spokojit s tím, že nás chlapi občas rozčilují k zešílení! Co s tím?
Označení hysterka slouží k umlčení lidí, které nechceme poslouchat. A protože jsme my ženy v komunikaci akčnější, dostáváme tento cejch nejčastěji od svých partnerů. Mnoho z nás je pak přesvědčených, že tím pácháme něco špatného.
Umělé umlčení z nás tvoří emocionální robotky, kteří jako by neměli právo na vyjádření negativních emocí. Přitom vztek, jako obranná emoce, která přináší úlevu, k životu prostě patří.
Ne že byste měla chlapovi dělat ze života peklo, ale ozvěte se, pokud se vám něco nelíbí.
Vybijte ze sebe všechen vztek!
Naštval vás chlap, a cítíte se úplně šílená? Pamatujete, jak Jan Werich v pohádce Císařův pekař – Pekařův císař ze vzteku rozbíjel vázy? To proto, že přetlak emocí v těle pomáhá uvolnit fyzická síla. Není třeba ale hned demolovat byt.
Vybijte ze sebe napětí a zlost třeba doma do polštáře nebo se uvolněte na zahradě kopáním motyčkou, štípáním dříví nebo klidně jděte do lesa a zařvěte tam z plných plic. Stejného efektu dosáhnete i rychlým pohybem, při kterém vám stoupne tep. Ideální je tanec, běh nebo rychlá chůze.
Nepotlačujte to, co cítíte!
Samozřejmě vás nenabádáme k tomu, abyste naběhla na chlapa a hezky mu to vytmavila. To ne! Je totiž Co děláme, když se nikdo nedívá? Stejně jako není každý den posvícení, tak ani my se necítíme stále šťastné.
Je možné, že buddhistický mnich dosáhne osvícení, ale my, obyčejné smrtelnice, se musíme spokojit s tím, že nás chlapi občas rozčilují k zešílení! Co s tím? rozdíl mezi agresí a upouštěním páry.
U nekontrolovaného hněvu už nějakou dobu negativní emoce právě potlačujete. Dostanete se do fáze, kdy už je neumíte zpracovat a bouchnete jako papiňák. Efektivnější cestou je postupné upouštění stresu.
Také se učte, jak k negativním emocím, které vám berou sílu, jinak přistupovat a nestresovat se situacemi, které ovlivnit prostě nelze.
Zařvěte si z plných plic
Nahromaděnou frustraci ze sebe dostanete i pomocí hlasivek. Můžete si od srdce zazpívat nebo z plna hrdla zařvat. Možná si budete připadat jako blázen, tuto metodu ale uznávají i vědci.
Terapie křikem si totiž získala popularitu už v 70. letech minulého století a dodnes je uznávaným způsobem, jak si ulevit od stresu a úzkosti. Doma byste akorát vyděsila sousedy, ale zkusit to můžete na opuštěném místě nebo v autě.
Na nic nečekejte Jak tedy negativní emoce vypouštět, když se objeví? Ideálně hned poté, co vzniknou. Mluvte o svých pocitech v té konkrétní situaci s danou osobou nebo alespoň s kamarádkou po telefonu.
Velmi často si ubližujeme právě tím, že v sobě vše dusíme, neustále se ve svém vzteku hrabeme a trápíme se přemýšlením, co s tím. Emoce s odstupem času dostane jinou sílu a podobu.
Bude mírnější, nebude s námi tolik cvičit, protože se mezitím vstřebá do těla, kde pak už nemůže nadělat pěknou paseku.
Napište léčivý dopis
Jestliže vás něco naštvalo, ale nemáte to s kým probrat, napište sama sobě takový očišťující léčivý dopis.
Když si utřídíte myšlenky, přenesete je z hlavy na papír, bude to mít velmi podobný efekt, jako když si povídáte s kamarádkou nebo popisujete terapeutovi, co vás trápí.
Odezvy druhé osoby se sice nedočkáte, ale po napsání a přečtení konkrétních vět se vám rozhodně uleví.