Musíte kvůli ní skončit v ložnici? Vůbec ne. Intimita se buduje i jinak než při milování. Jde především o tzv. emoční intimitu. Tedy o upřímné sdílení myšlenek a pocitů.
Znamená to, že k partnerovi máte takovou důvěru, že se nebojíte svěřit se mu se svými strachy, nejhlubším obavami, ale i sny a předchozími životními zkušenostmi, které vás vrátily zpátky, nebo naopak posunuly dopředu.
Cítíte se v bezpečí a víte, že ten, komu své nitro odhalujete, vás podpoří a navíc získané informace nezneužije. Psychologové se shodují, že díky této důvěrnosti lze udržet funkční i dlouhodobý vztah, v němž třeba už ubývá sexu.
Říkat si pravdu a prožívat společně
Vlastně je to taková svoboda myslet si a říkat věci podle vlastního uvážení. Tato atmosféra podporuje povzbuzující konverzaci a další komunikaci. Tzv.
zážitková intimita zase představuje situaci, kdy vaše sdílené zkušenosti vedou k soukromým vzpomínkám, které mohou posílit spojení mezi dvěma lidmi.
Jednoduše řečeno to znamená, že jako pár už máte něco za sebou, a když například jeden z vás řekne slovo„rajče“,tomu druhému se vybaví zábavná historka stará pět let. Uvedená vzpomínka pak vyvolá stejně příjemnou energii jako kdysi.
Důležitá duchovní blízkost
Stejně důležitá je i duchovní blízkost. Ta se vytváří, když sdílíte s vaším partnerem okouzlující okamžiky, společně se rozplýváte nad východem nebo západem slunce a tak nějak máte pocit, že jste součástí něčeho většího.
V přítomnosti toho druhého meditujete či se modlíte ke své víře. Pochopitelně, že stejně jako u předchozích případů se někteří lidé intimity bojí, ať už je jakákoli. Mají totiž strach ze zranění nebo zklamání. Pak je vhodný čas začít budovat intimní vztah nejprve sám se sebou.