Jiřík za mnou chodil pravidelně. Nakupoval mi a uklízel. Jednou jsem ale zjistila, že mi chybí zlatý řetízek…
Po smrti manžela jsem žila dlouhá léta sama. Zvykla jsem si na to, že za mnou děti jezdí jen poskrovnu, byly příliš zaneprázděny, a vnuci si na mě vzpomněli jen výjimečně. Žila jsem v naší vesnici pouze se svými kamarádkami, které postupně ubývaly.
Síly mi slábly a já vzdorovala tomu, že bych se měla přestěhovat do domova důchodců. Říkala jsem si, že nějak bylo, nějak bude a vždycky se našel někdo, kdo mi nakoupil nebo pomohl, když bylo potřeba.
Pravdou ovšem je, že takových dobrých duší nebylo moc a každý si za ochotu nechal zaplatit – ať už to byla domácí vajíčka nebo pár korun na pivo.
Vnuk se nabídl sám
Po jedné úporné nemoci, kterou jsem prodělala, nápor mých dětí, abych šla do ústavu, vygradoval natolik, že to začalo vypadat se mnou nahnutě.
V tu chvíli vstal můj vnuk Jirka a řekl, že bude za babičkou jezdit po práci denně, jeho cesta vedla kolem naší vesnice, a tak pro něj nebude problém mi to nejnutnější pořídit a zeptat se, zda něco nepotřebuju.
Byla jsem mu vděčná za záchranu a rodina byla aspoň na chvíli uspokojena. Vše fungovalo ideálně, nemohla jsem si na vnuka stěžovat.
Byl tak dobrý, že si ode mě nikdy nenechat zaplatit za vše, co jsem si naporoučela, vždycky mi něco slevil, dokonce mi mnohé věci doma pospravoval a vylepšil, aby se mi lépe bydlelo.
Zlé jazyky zasévaly nedůvěru
Moji radost mi kazili lidé z vesnice. Za každým dobrým počinem mého vnuka viděli zištnost. V jejich očích se těšil, jak mu rodný dům odkážu a už si dělal jistě plány, jak jej zpeněží nebo přestaví a sám se do něj nastěhuje.
Jednou se mi udělalo po jeho odjezdu nevolno, a sousedé v tom viděli otravu. V malých dávkách mě jistě tráví, aby se mě rychleji zbavil. Zdálo se mi to šílené! Statečně jsem vnuka hájila – až se stalo něco, co mě přesvědčilo o opaku.
Udála se věc, která dala všem za pravdu. Byla jsem zděšena, zklamaná a podvedená. Z mé šperkovnice, kterou jsem měla skrytou v ložnici, aby se k ní žádná návštěva nedostala, se ztratil zlatý řetízek.
Přes práh mi už nesměl
To jsem si nemohla nechat líbit! Jediný, kdo mi jej mohl vzít, kdo se pohyboval po celém domě a měl volný přístup do ložnice, byl Jiří. Okamžitě jsem zvedla telefon a zavolala jeho matce. Nemohla tomu uvěřit. Řekla, že to musí být nedorozumění.
I volala jsem dalším svým dětem, a ty se shodly na tom, že Jiří byl vždycky lup, a dalo se to od něj očekávat. Zavolala jsem přímo Jiřímu, aby mi zlatý řetízek vrátil. Dělal překvapeného. O ničem takovém prý leví.
Ať se dobře podívám, určitě jsem jej dala na jiné místo. To bylo ale vyloučené. Nepohodli jsme se, jeho žena byla na mě drzá a vynadala mi, že Jiřího využívám, že jsem stará, sklerotická a řetízek jsem zašantročila.
Čekal nás rodinný rozkol
Za celý život jsem nezažila takovou rodinnou válku. Bylo mi z toho smutno. Ten řetízek za to nestál! Měla jsem zlost, že jsem raději nemlčela. Musela jsem se zase starat sama o sebe, jako dříve, a být odkázána na pomoc okolí – za domácí vejce a podobně.
Jiří, jeho rodina a jeho matka se mnou od té chvíle nemluvili, zato ostatní děti a jejich rodiny se nechaly slyšet, jaký je Jiří hyena. A vždycky byl! Nit na něm nezůstala suchá. I jeho žákovskou z 5. třídy přinesli a předčítali poznámky.
Čas běžel, a starému člověku běží stokrát rychleji, než mladým, a já se dávno povznesla nad krádež. Na Vánoce jsem se dokonce ponížila, abych Jiřímu i jeho matce zavolala, ale dočkala jsem se jen chladného blahopřání po telefonu.
Pravnučka odhalila pravdu
Po Štědrém dnu přijela část rodiny. S obědem mi pomohla snacha, po něm jsme si rozdali dárky a při kávě to začalo. Opět – snad po sté se probírala zlodějská kauza – už jsem to nechtěla poslouchat. A už se na to nemohl asi dívat také někdo nahoře!
Jedna z mých pravnuček se chtěla napít, vyžádala si čaj, a vybrala si konkrétní hrnek v mé kuchyni. Přesně ten, co já měla nejradši. Proto jsem si ho šetřila a nikdy z něj nepila. Snacha se chopila hrnku, aby pravnučce nalila, a tu – její pohled zaostřil.
S nevěřícným výrazem zalovila a začala z hrnku vytahovat řetízek. Byl to ten můj zlatý, ukradený…
Hanba mě fackovala
Nastalo hrobové ticho, které rozčísl jízlivým hlasem můj syn: „Pro dobrotu, na žebrotu!“ Marně jsem přemýšlela, jak se mi mohlo stát, že jsem jej přesunula ze své šperkovnice do hrnku v kuchyni.
Podstatné ale bylo, že řetízek tam byl, jestli ho tam někdo dal – tak Jiří to být nemohl, ten se od neblahé události v mém domě neukázal. Ani jeho matka a manželka. A kdyby ho ukradl někdo jiný, proč by ho vracel, kdy podezření opadlo na Jiřího?
Musela jsem ho tam dát já… Samozřejmě jsem se vnukovi omluvila, a chtěla na něj přepsat svůj dům, on však s tím nesouhlasil. Naopak mi to zakázal.
Vím, že čas už nevrátím, ale do smrti mi bude líto, že jsem byla tak nespravedlivá k jedinému člověku, který byl ochotný mi nezištně pomáhat.
Marie S. (87), Písecko.