Být sebejistý znamená žít beze strachu. Znamená to, že máte takovou vnitřní jistotu, že vám nic nemůže nahnat strach, žádný člověk, žádná situace, žádné budoucí události.
Jak toho docílit? Je třeba znát své možnosti a hranice.
Strach je veliká brzda
Strach je největší brzda v životě. Jestliže se rozhodujete ze strachu, cítíte se často jako oběť. Vymlouváte se na nedostatek příležitostí a podpory. Následujete volby a přání jiných lidí.
Žijete pak život, který vás naplno neuspokojuje. Udržujete se v jakési jistotě, že se nezraníte a nezklamete. Stejně jako nám nabízí ochranu, staví nám ale tato zóna omezení. Každá šance na pozitivní změnu přináší také riziko doprovázené vaším strachem.
Není lepší spadnout, či se zranit, než to nezkusit? Není lepší udělat chybu, než strávit celý život litováním, že jsme po své cíle a sny neudělali nic? Berte své chyby pozitivně, jako nástroj k učení, ne jako selhání. Proč?
Co snižuje sebejistotu
Je to naučený pocit bezmoci, založený na přesvědčení, že člověk sám nemůže kontrolovat svou situaci. Výsledkem je pocit beznaděje, ztráta aktivity a odevzdanost osudu. Býváme také často otroci svých zvyků.
Zasekli se ve své zóně pohodlí, protože nové věci nejsou tak „bezpečné“, jako to, co už znají. Všichni přitom máme nějaké silné stránky. Zkuste svou sebejistotu čerpat právě z nich. Uděláte-li chybu nebo se v něčem zmýlíte, berte to jako prostředek k učení.
Neznamená to, že jste špatní. Znamená to jen, že máte novou zkušenost.
Stanovte si hranice
Někdy necháváte lidi kolem vás, aby vás podceňovali, uráželi a měli na vás špatný vliv. Velmi důležité je přitom ocenění sama sebe a stanovení si hranice. Je to jedna z nejdůležitějších věcí, kterou pro sebe můžete udělat.
Poznat, kde je vaše hranice. Dokázat vyjádřit svoje potřeby. Dát jiným lidem najevo, co snesete a co nikoli. Když si hranice nestanovíte nebo je nerespektujete, nedokážete je ukázat ani ostatním. Dáváte tak najevo, že potřeby jiných lidí jsou důležitější než ty vaše.